DERİNER HES Santral Kontrol Sistemi Devreye Alındı

-A +A

Deriner Hidroelektrik Santrali (HES) için geliştirilen santral kontrol sistemi, Deriner HES’in ilk ünitesi için devreye alındı

TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Santral Kontrol Teknolojileri Grubu tarafından EÜAŞ HES Daire Başkanlığı’na bağlı Deriner Hidroelektrik Santrali (HES) için geliştirilen santral kontrol sistemi, Deriner HES’in ilk ünitesi için devreye alındı. 2017 yılı Temmuz ayında imzalanan proje ünite, şalt, yardımcı sistemler ve dolu savak yerel kontrol sistemleri, kumanda odası ve sunucu sistemlerinin günümüz yaklaşımları ile geliştirilmesi ve yenilenmesini kapsamaktadır. Proje sonunda yeni kontrol ve kumanda sistemlerinin devreye alınması ile santral işletme verimliliğinin ve emreamedeliğinin artırılması, sekonder frekans kontrolüne katılımın sağlanması ve sistem sürekliliği ile siber güvenlik işlerinin yapılması amaçlanmaktadır. İlgili projenin 2019 yılı içinde tamamlanması hedeflenmektedir.

4 üniteden oluşan Deriner HES 670 MW kurulu gücündedir. Ülkemizin 6. büyük hidroelektrik santrali olan Deriner HES, 2016 yılında yaklaşık 2 milyar kWh elektrik üretimi yaparak ülkemiz elektrik ihtiyacının binde 7’sini karşılamıştır.

Yapılan bu devreye alma Santral Kontrol Teknolojileri Grubu tarafından gerçekleştirilen ilk 100 MW üstü devreye alma olmuştur.

Fotoğraflar

DERİNER HES Santral Kontrol Sistemi Devreye Alındı
09.10.2018