BIOMASUD PLUS – TÜRKİYE’DE BİYOKÜTLE SERTİFİKASYONU ÇALIŞTAYI

-A +A

BIOMASUD PLUS projesi kapsamında TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü tarafından “Türkiye’de Biyokütle Sertifikasyonu Çalıştayı” düzenlendi.

TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü’nün ortak olarak yer aldığı UFUK 2020 programı tarafından desteklenen "Konutlar için Akdeniz Ülkelerine Özgü Katı Biyoyakıt Pazarının Geliştirilmesi (BIOMASUD PLUS)" projesi kapsamında İstanbul’da 13 Aralık 2018 tarihinde “BIOMASUD PLUS-Türkiye’de Biyokütle Sertifikasyonu Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştayda “Biyokütle Sertifikasyonu” konusu üniversite, TÜBİTAK MAM, üretici, belgelendirme ve denetim-muayene kuruluşları bakış açılarıyla ele alındı. Sunumlar bölümünde;

  • Pelet üreticileri Derneği-Pelder adına Karaibrahimoğlu Petrol Ürünleri Genel Müdürü Altuğ Karaibrahimoğlu tarafından “Türkiye’de Pelet Üretimi-Pelder Faaliyetleri”
  • İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nural Yılgör tarafından “Sürdürülebilir Enerji İçin Biyokütlenin Değerlendirilmesi ve Çevresel Etkisi”
  • TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Proje Yürütücüsü Berrin Engin tarafından “BIOMASUD PLUS Sertifikasyon Sistemi”
  • İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hasan Tezcan Yıldırım tarafından “Türkiye’deki Orman Potansiyeli”
  • Maxpel Pellet Genel Müdürü Güven Adıyaman tarafından “Üretici Gözüyle Pelet Sektörü”
  • Tariş Burhaniye’den Emrah Öztürk tarafından “Zeytin Çekirdeğinin Biyokütle olarak Kullanımı”

konulu sunumlar gerçekleştirildi.

Program, belgelendirme ve muayene kuruluşları temsilcilerinin konuşmaları ile devam etti. Kızıldağ Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şeniz Kızıldağ, Bureau Veritas Türkiye Endüstri Departman Müdürü Yasin Çetin, Sistem Eğitim ve Belgelendirme A.Ş. Genel Müdürü Naci Kırtaş ve Standard Laboratuvar Genel Müdürü Yeşim Armağan Arslan, Türkiye’de BIOMASUD Plus sertifikasyonunun uygulanmasına yönelik görüş ve önerilerde bulundu.

BIOMASUD belgelendirme sistemi, halihazırda İspanya, Portekiz ve Fransa’da uygulanmaktadır. BIOMASUD PLUS projesi ile Türkiye, İtalya, Slovenya, Yunanistan, Hırvatistan’da yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Fotoğraflar

BIOMASUD PLUS – TÜRKİYE’DE BİYOKÜTLE SERTİFİKASYONU ÇALIŞTAYI
06.03.2019