13 - 15 Mayıs 2013 EERA Smart Grids Workshop & Kick-Off

-A +A

TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü, European Energy Research Allience (EERA) Avrupa Enerji Araştırmaları Birliği, Akıllı Ağlar (SmartGrid Joint Program) Tümleşik Programı Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

Avrupa’nın önde gelen araştırma kurumlarıyla birlikte TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü’nün de üyesi olduğu, Avrupa Enerji Araştırma Birliği (European Energy Research Alliance – EERA), Akıllı Ağlar çalışma grubu,  Ar-Ge faaliyetleri 2. Faz başlangıç toplantısını 13-14 Mayıs 2013 tarihlerinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde gerçekleştirdi.

Çalıştaya, Akıllı Ağlar çalışma grubu üyesi olan, Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC) Enerji Enstitüsü, Finlandiya Teknik Araştırma Merkezi VTT, KEMA’nın bir kolu olan Belçika Araştırma Merkezi LABORELEC, İtalya Ulusal Enerji Ajansı ERSE, Hollanda Yenilenebilir Enerji Bağımsız Araştırma Enstitüsü TNO, Danimarka Yenilenebilir Enerji Enstitüsü RISOE, Belçika Araştırma Merkezi VITO, İspanyol teknoloji Merkezi LABEIN, İtalyan Yeni Teknolojiler, Enerji ve Çevre Ulusal Ajansı ENEA ile birlikte 15 araştırma merkezinden 23 uzman katıldı.

Calıştaya katılan kurumlar ve ülkeleri: VTT - Finlandiya, AIT - Avusturya, Joint Research Center – Hollanda, CRES – Yunanistan, Institute of Power Engineering – Polonya, Laborelec – Belçika, Tecnalia – İspanya, SINTEF – Norveç, Institute of Physicel Enegretics Letonya – Latvia, University of Strathclyde – UK, TNO – Hollanda, Risoe DTU – Danimarka, University of Padeva – İtalya, VITO – Belçika, ENEA – İtalya, IWES – Almanya, RSE – İtalya,

EERA, Avrupa’da akıllı ağlar, biyoyakıtlar, CO2 yakalama ve depolama, yoğunlaştırılmış güneş enerjisi, jeotermal enerji, deniz enerjisi, nükleer enerji, fotovoltaik ve rüzgar enerjisi konularında  ortak araştırma programları oluşturarak yeni enerji teknolojilerinin geliştirilmesini hızlandırmayı ve Avrupa’nın enerji araştırma kapasitesini güçlendirmeyi hedeflemektedir.

TÜBİTAK MAM enerji Enstitüsü’nün ev sahipliğinde yapılan toplantıda yeni nesil akıllı ağ teknolojileri geliştirmek için ortak araştırma programının temelleri atıldı ve eylem adımları ve sorumluları belirlendi. TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüleri araştırmacılarının etkin olarak katıldığı toplantıda, katılımcılara TÜBİTAK UZAY’ın araştırma altyapısı ve projeleri tanıtıldı.

Bu kapsamda, Enerji Enstitüsünde kurulu bulunan Batarya Teknolojileri Laboratuarı, Hibrit ve Elektrikli Araç Mükemmeliyet Merkezi ile Enerji Dönüşüm projeleri detayları ile tanıtılmıştır.

Çalıştaya katılan grup yine TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsünün organizasyonunda 13-17 Mayıs tarihlerinde WOW İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilen IEEE PowerEng2013 Konferansında 15 Mayıs tarihinde bir günlük “The Coordinated Research Program on Smart Grids of the European Energy Research Alliance” çalıştayını gerçekleştirmiştir. Bu çalıştayda Türkiye Elektrik Sistemi İletim ve Dağıtım altyapıları ve güncel durumları tanıtılmış olup TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen Akıllı Şebekeler ile ilgili projeler katılımcılara anlatılmıştır. Ayrıca EERA Smart Grid Joint Programı, program koordinatörü ve alt program yöneticileri tarafından detaylı olarak anlatılmıştır.

 

EERA hakkında ayrıntılı bilgi için: http://www.eera-set.eu/index.php?index=38

 

18.09.2013