E1000 Tip Lokomotif Geliştirmesi Projesi

-A +A

20 Haziran 2013 tarihinde TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı’nın katılımı ile Enerji Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan “E1000 Tip Lokomotif Geliştirilmesi Projesi” (TARAL 1007)[1] kapsamında kurulumu gerçekleştirilen Cer Sistemi Test Dinamometresi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sırasında geliştirilen Cer Konverteri ve Cer Kontrol Ünitesinin tanıtımı ve performans gösterimi yapıldı.

Açılışın ardından TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, Enerji Enstitüsü personeline “Türkiye’de Demiryolu Taşımacılığı ve Demiryolu Araç Üretim Sektörünün Geleceği” konulu bir seminer verdi.

[1] E1000 Tip Lokomotif Geliştirilmesi Projesi (TARAL-1007), TCDD’nin manevra ve kısa mesafe yük taşıma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, modern AC sürüş sistemine sahip 1 MW çekiş gücünde elektrikli lokomotif geliştirilmesi ve prototip üretimini hedeflemektedir. 2014 yılında tamamlanacak proje ile dünyada sadece gelişmiş ülkelerin sahip olduğu ve raylı araç sektöründe katma değeri en yüksek bileşenlerden olan cer konverteri, cer kontrol ünitesi, merkezi kontrol ünitesi gibi raylı araç sürüş ve kontrol sistemlerinin yurt içinde tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi mümkün olacaktır.

Fotoğraflar

E1000 Tip Lokomotif Geliştirmesi Projesi
18.09.2013