Gezende HES Projesi başarı ile tamamlandı.

-A +A

2010 Aralık ayında Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ile kurumumuz arasında imzalanan sözleşme ile başlayan Gezende HES Kontrol Sistemleri Yenilenmesi Projesi 06 Mayıs 2015 tarihinde yapılan kesin kabullerin ardından başarı ile tamamlanmıştır.

Proje kapsamında Mersin/Mut ilçesinde yer alan ve 159 MW kurulu güce sahip Gezende HES’teki hız regülatörü (speed governor) ve ikaz sistemlerinin (exciter) tasarım, üretim, test, kurulum ve devreye alma süreçleri Enerji Enstitüsü mühendis ve teknisyenleri tarafından tamamı yerli imkanlarla gerçekleştirilmiştir.

2012 yılının Kasım ayında yapılan testler ve devreye alma çalışmaları çerçevesinde Gezende HES’teki üç ünitenin geçici kabullerinin yapılmasının ardından, proje garanti sürecine girmiştir. Yapılan yenileme çalışmaları sonrası hız regülatörü ve ikaz sistemlerinden kaynaklanan arızalar giderilmiş ve santralin emre amadeliği artırılmıştır. Rehabilitasyon sonucunda yenilenen sistemleriyle Gezende HES, üst rezervuarında bulunan Ermenek HES’in devreye girmesi ve emre amadelik oranının artırılması sonucu,  2013 yılında 750 Milyon kWh’lik enerji üretimi ile devreye alındığı yıl olan 1993’ten bugüne en yüksek üretimini gerçekleştirmiştir.

Fotoğraflar

19.06.2015